Cocu: Oyuncularımın kalitelerini sahaya yansıtması önemliydi

Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, Atiker Konyaspor karşısında alınan galibiyetin ardından yaptığı açıklamada,”Şuna eminim ki, biz halen gelişebiliriz ve üzerine katabiliriz. Haftalar boyunca idmanlarımızı sürdürdükçe daha iyi noktalara da geleceğiz. bu akşam oyuncularımızın kalitelerini sahaya yansıtması bizim için önemliydi.” ifadelerini kullandı.

Maçın ardından yayıncı kuruluşa konuşan Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, “Açıkçası siz sorunuzun içerisinde her şeyi söylediniz. Bizim için iyi ve güzel bir akşamdı ama oyunumuzu geliştirebiliriz. Bugün bazı değişiklikler vardı, yeni oyuncularımız vardı. Onların ne tarz oyuncular olduklarını göstermeleri beni bu akşam mutlu etti. Jailson’un, Benzia’nın ne tip futbolcu olduğunu ve takıma neler verdiklerini görmek beni mutlu etti. Şuna eminim ki, biz halen gelişebiliriz ve üzerine katabiliriz. Haftalar boyunca idmanlarımızı sürdürdükçe daha iyi noktalara da geleceğiz. Bu akşam oyuncularımızın kalitelerini sahaya yansıtması bizim için önemliydi. Bu akşam birlikte oynamayı seçtik. Bu galibiyete ihtiyacımız vardı. Zor bir deplasmana çıkmıştık. Bu akşam stadyumda iyi bir atmosfer vardı. Bizim için farklı bir karşılaşmaydı. Dürüst olmak gerekirse biraz da şanslıydık. Rakibin ürettiği pozisyonları düşününce bunu açık bir şekilde söyleyebiliriz. Ama harika bir gol attığımızı da düşünüyorum. Benzia’nın nasıl bir vizyona sahip olduğunu, etrafını nasıl görebildiğini gösterdiği bir gol oldu. Eljif’in orada olduğunu gayet iyi bir şekilde biliyordu ve o atağı iyi bir vuruşla da golle bitirdik. Maçtan önce şunu konuşmuştuk: ‘Son saniyeye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz ve takım için her şeyi vereceğiz.’ Bu akşam bu galibiyeti alabilmek için herkes elinden geleni yaptı.” dedi.

Galibiyetlerin takımın özgüvenine doğrudan katkı yaptığından da söz eden Teknik Direktörümüz Cocu, “Açıkçası, ne kadar zamana ihtiyacımız olduğunu söylemek zor. Bunu söylemek imkansız şeklinde değerlendirebilirim. Ama zeki ve kaliteli oyuncular çok daha çabuk adapte olacaklardır. Biz de iyi ve zeki oyuncuları kadromuza kattık. En hızlı şekilde adapte olacaklarını, bu uyum sürecini en hızlı şekilde geride bırakacağımızı düşünüyorum. Kafamızda belirlediğimiz bir oyun tarzı var ama bu oyun tarzını en doğru şekilde gerçekleştirebilmek için her şeyin yerli yerine oturması, her şeyin net bir noktaya gelmesi gerekiyor. En kolay yol bu mu? Değil ve kolay da olmayacak. Bu akşam bir adım geriye gelmeyi tercih ettik, biraz daha kompakt olmayı tercih ettik. Özgüvenimizi tekrar kazanabilmek için galibiyete ihtiyacımız vardı. Perşembe ve Pazartesi günleri için de aynı şey geçerli. Eğer o maçları da başarılı bir şekilde geçersek artık özgüvenimiz bir adım daha yukarı çıkacaktır. Daha iyi bir noktaya geldiğinde de daha iyi bir futbol yansıtmayı başaracağız. Büyük bir takımdayız ve büyük takımda 3 mağlubiyet art arda alırsanız eleştirilmek son derece normaldir. Bizim, bu kulüp için her şeyimizi verme arzusunda olduğumuzu, her şeyimizi verebileceğimizi, daha gelişebileceğimizi ve gelişmek zorunda olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Yapmamız gereken bu ve bu gelişimi gerçekleştirmek zorundayız. Şunu da biliyoruz ki, gelişebiliriz. Belli bir zaman vermek zor, biraz da skorlara bağlı ne kadar zamanda bunun gerçekleşeceği.” şeklinde konuştu

Son olarak Andre Ayew’in performansını değerlendiren Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, “Ayew, her zaman fark yaratabilecek bir oyuncu. Taktik disiplini son derece yüksek bir futbolcu. Mesela bugün son kısımda Şener’e yardım etmesine ihtiyacımız vardı ve onu da iyi bri şekilde gerçekleştirdi. Andre Ayew, saha içerisinde işini en iyi şekilde yapan bir isim. Şu an istatistiklerimize bakarsak her golde bir payı olduğunu görüyoruz. Ya asisti o yapıyor, ya asisten bir önceki pası veren oyuncu ve bu akşam da böyle bir durum geçerliydi. Takımımız için önemli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Ancak sezonun en baş kısmını değerlendirirsek olabileceği seviyede henüz değildi. Ama maçlar geçtikçe daha iyi bir noktaya geliyor. Halen maksimum düzeyine ulaşmış değil ama doğru yolda ilerlediğini de görebiliyoruz. Oynamak, en iyi formunuza ulaşmanın en doğru yoludur. Takımın bir parçası olmak önemli, burada. O da bunu yapıyor ve iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Basın toplantısı

Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında ilk olarak maçı değerlendiren Cocu, “Karşılaşmadan önce zor bir maç olacağını biliyorduk. Konyaspor güçlü bir takım. Özellikle kendi evinde etkili olabilen bir takım. Dolu bir statta oynuyorlar. İyi bir atmosferleri var statlarında. Bizim de içinde bulunduğumuz durum belliydi. Galibiyete ihtiyacımız vardı, üzerimizde büyük bir baskı vardı. Bu düşüncelerle sahaya çıktık. Takım halinde daha önce şu şekilde bir fikir birliğine varmıştık; sahaya çıkacağız ve mücadelemizi son saniyeye kadar sürdüreceğiz. Diğer maçlara kıyasla çok da ofansif oynamadığımız bir akşamdı. Galibiyete ihtiyacımız vardı ve bu akşam şöyle bir seçim yaptık; doğru anı bekleyeceğiz rakip üzerinde baskı kurabilmek için ve kompakt olacağız. Bunları saha içerisinde başardık. Harika bir gol attık. Golde kalitemizi gösterdik. Takım içinde bazı değişiklikler vardı. İki yeni oyuncumuz vardı sahada; Benzia ve Jailson. Onların da hem takıma hem de takım arkadaşlarına adapte olduklarını gördük. Kaptanımızın liderliğinde ki onun yaptığı son derece saygı duyulası bir işti. Maçtan 2-3 gün önce bir hastalığı söz konusuydu ama takıma nasıl katkı verdiğini gördüm. Onun liderliğinde bu galibiyeti aldık. Maç içinde bazı şanslı olduğumuz anlar vardı. Bunu da şöyle değerlendirebilirim, bundan önceki karşılaşmalarda yanımızda olmayan şans bu akşam bizimleydi. Önemli bir galibiyet aldık” dedi.

Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cocu şunları söyledi:

“O maçla ilgili çok şey söylemek istemiyorum çünkü perşembe günü oynayacağımız önemli başka bir karşılaşma var. Eğer pazartesi günü oynanacak maçı çok düşünürsek o zaman perşembe gününe olumsuz bir etki olarak karşımıza çıkabilir. Daha önceki sezonlarda oynanan karşılaşmaları izledim. Bu maçların nasıl olduğuyla ilgili bilgiler de geldi. Sadece Beşiktaş değil Galatasaray maçlarıyla ilgili de aynı durum geçerli. Çok yoğun atmosferlerde oynandığı söylendi bu karşılaşmaların. Saha içerisinde sıcak ve ateşli bir ortamın olduğu söylendi. Şu anda bu akşamı geride bıraktık. Önce 2 gün bu maçtan sonraki toparlanma sürecini gerçekleştireceğiz ve daha sonra Zagreb maçına hazırlanmaya başlayacağız. Bizim için en önemlisi o.

Buraya gelmeden önce birçok karşılaşmayı izleyebilirsiniz, bu maçları gözlemleyebilirsiniz ama buraya gelip maçların içinde olmak başka bir durumdur. Bir teknik direktör olarak oynadığınız maçları analiz etmek durumundasınız. Sadece Türkiye Ligi’ni bilmekle alakalı bir durum olarak değerlendirmemek lazım. Kendi oyuncularınız arasında iyi bir denge sağlamanız gerekiyor. Aslında sezona iyi bir dengeyle başladığımızı düşünüyorum ama Josef’in satışından sonra takımın kalbinin etkilendiğine inanıyorum. Eğer pas oyunu oynamak istiyorsanız, ofansif bir oyun sergilemek istiyorsanız herkesin ne yapması gerektiğini en iyi şekilde bilmesi son derece önemli. En zor oyun tarzlarından biridir bu. Doğru dengeyi sağlamak önemli. Bu akşam bunu yapmaya çalıştık. Ne çok ofansif ne de çok defansif diye değerlendirebileceğimiz bir oyunu sahaya yansıttık. Yeni oyuncular var. Onların farklı özellikleri var. İyi bir dengeyi yakaladığımızı gösterdiğimize inanıyorum. Takımımıza kalitelerini nasıl katacakları yönünde emareleri bulduğumuza inanıyorum. Daha önce ayrılan oyunculardan farklı tipte oyuncular. Onları takım için doğru şekilde kullanmak gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir