Ferit Şahenk bir otelini daha sattı

2,3 milyar euroluk yeniden yapılandırma anlaşmasını 15 Şubat’a kadar imzalaması beklenen Doğuş Grubu’nun, ABD’nin Miami kentindeki otelini sattığı ileri sürüldü. Şahenk, geçtiğimiz yılın kasım ayında İspanya’nın bşkenti Madrid’de bulunan otelini de 210 milyon euroya satmıştı.

Son dönemde gayrimenkul satış haberleri ile sık sık gündeme gelen Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk’in ABD’nin Miami kentinde bulunan otelini sattığı ileri sürüldü.

Economist dergisinden Talat Yeşiloğlu’nun haberine şişli günlük kiralık oda göre, yeniden yapılanma sürecinde liderlik yapan Yapı Kredi, iş Bankası ve Akbank, geçen hafta, büyük alacaklılardan üç kamu bankası Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank yönetimiyle bir araya gelerek anlaşmanın son hali üzerinde mutabık kaldı.

ANLAŞMANIN KOŞULLARI

Alacaklı diğer bankalara da gönderilen anlaşma koşullarının nasıl oluştuğunu araştırdık. Ulaştığımız bilgilere göre, 2,3 milyar euroluk borç, ilk iki yılı anapara ödemesiz olmak üzere, toplam altı yılda ödenecek. Faizin de yıllık yüzde 6,5 civarında olacağı konuşuluyor. Ayrıca, mevcut işlerin aksamaması, şirketlerin nakit akışlarında, tedarikçi ödemelerinde sıkıntı yaşanmaması için de bankalar 150 milyon euroluk kredi limiti tanıyacak. Yeni kredinin sağlanmasına bütün alacaklı bankaların katılıp katılmayacağı ise tam bilinmiyor.

MIAMI’DEKİ OTELİ SATTI

Doğuş Grubu, geçen yıldan bu yana hisse ve varlık satışlarıyla osmanbey günlük kiralık oda yaklaşık 800 milyon dolara yakın bir nakit yarattı. Yeni varlık satışlarının da devam etmesi nişantaşı günlük kiralık oda bekleniyor, iki hafta önce Habertürk.com internet sitesinde yer alan haberde İtalya ve Türkiye’deki bazı otellerin satışı için yapılan görüşmelerde sona yaklaşıldığı ifade ediliyordu. Alacaklı bankalardan bir yetkili, “İtalya ve Türkiye’nin yanı sıra Hırvatistan’daki otellerle de ilgilenildiğini biliyoruz. Dubaili bir grubun Türkiye’den daha çok İtalya ve Hırvatistan’daki otellerle ilgilendiğini duyuyoruz” bilgisini iletiyor. Grubun yüzde 60 ortak olduğu ABD’nin Miami kentindeki otelin de satıldığı ve paranın tahsil edildiği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir