Türk futbolunun çaresi gençlerde!

Finansal Fair Play konusunda yapılan anlaşmalarla temkinli olmak zorunda kalan üç büyükler yeni bir çözüm belirledi.

Türk futbolunda ekonomik anlamda yoğun günlerden geçen Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kadro yapısında altyapıya yöneldi. Transfere yüksek miktarlar harcamaktan vazgeçen kulüpler, genç yıldızları yetiştirme çalışmasına girişti.

Türk futbolunda 2018-19 sezonuyla beraber yeni bir dönem başlıyor. UEFA ile yapılan Finansal Fair Play anlaşmaları, dövizdeki hareketlenme ve ekonomik anlamda yoğun günlerden geçilmesi nedeniyle kulüpler farklı bir yol izlemeye başladı.

Bu transfer döneminde yıldız ve pahalı isimlerin yerine daha temkinli hareketler dikkat çekti. Özellikle 3 büyük kulüp; Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray, altyapılarına yönelerek genç isimleri tercih etti.

Yüksek maaşlı yıldızlar, yabancı futbolcu hamleleri ve pahalı bonservislerden vazgeçilerek birçok genç ismin A takımlara kazandırılması amaçlandı. Hem kulüp yönetimleri hem de teknik direktörler de mevcut ortamda gençlere doğru eğilim gösterdi. Özellikle Fenerbahçe’de Ali Koç başkanlığında, sportif direktör Damien Comolli, A takıma genç isimleri getirdi.

Altınordu’dan kadroya katılan kaleci Berke Özer ve Barış Alıcı ile birlikte mevcut kadrodaki Eljif Elmas, Yiğithan Güveli, Uygar Zeybek, Ahmethan Köse, Oğuz Kaan gibi isimlerin değeri arttı. Ayrıca altyapılardan 5 isim; Burak Albayrak, Mahsun Çapkan, Muhammet Albayrak, Abdulcebrail Akbulut ve Muhammet Ömer Çakı profesyonel yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir